Cham Prasidh

Senior Minister; Minister of Industry and Handicraft, Ministry of Industry and Handicrafts of Cambodia

Education - Primary Education at the French “Ecole NORODOM”, Phnom Penh (1956-1962) - Secondary Education at the French “Lycée DESCARTES”, Phnom Penh (1962-1969) - Bachelor Degree in Commerce (1973) School of Commerce, University of Phnom Penh - Bachelor Degree in Economics (1973) School of Law and Economics, University of Phnom Penh - Honorary Doctoral Degree in Trade and Economic Integration, University of Cambodia (2007) - Honorary Doctor of Philosophy in Economic Science and Economic Policy, Chamroeun University of Poly-Technology (CUP) (2010) Languages Khmer, French, English Jobs and Title 1980-1984 Official of the Ministry of Foreign Affairs 1985-1987 Private Secretary of Prime Minister HUN SEN, cum Director of the Department of General Policy, Ministry of Foreign Affairs 1987-1993 Vice-Minister at the Prime Minister's Office (areas of responsibility: trade, banking, finance, industry, communications/transport, constructions, foreign investments, foreign affairs) July 2, 1993 Vice Minister, Ministry of Finance, National Provisional Government of Cambodia September 24, 1993 Secretary of State, Ministry of Economy and Finance, Royal Government of Cambodia [1st term] Oct 1994 - Sep 2013 Minister of Commerce, Royal Government of Cambodia [1st term, 2nd Term, 3rd term & 4th term] Sep - Dec 2013 Senior Minister and Minister of Industry, Mines and Energy, Royal Government of Cambodia [5th term] December 2013 to-date Senior Minister and Minister of Industry & Handicraft Royal Government of Cambodia [5th term] Other Government Activities * Former Chief Negotiator for Cambodia's Accession to the World Trade Organization (WTO) [1995-2004] * Former ASEAN Economic Minister for Cambodia [July 1999 – Sep 2013] * Former ASEM Economic Minister for Cambodia [Aug 2005 – Sep 2013] * Former Minister in charge of Greater Mekong Sub-region (GMS) programs [Dec 2007 - Sep 2013] * Former 2nd Vice-Chairman of the Council for the Development of Cambodia (CDC) in charge of Foreign Direct Investments' One Stop Service [2014 -2013] * Former Chairman of the Inter-Ministerial Coordinating Committee on Intellectual Property Rights [1998 – 2013] * Former Chairman of the Inter-Ministerial Coordinating Committee on Quality Control of Goods and Services [1996 – 2013] * Vice-Chairman of the Private Sector Development’s Steering Committee & Chairman of the Sub-Steering Committee on Small and Medium Enterprises [Sep 2013 till to-date] * Chairman of the Public-Private Sector Working Group on Manufacturing, SMEs and Services [Sep 2013 till to-date] * Chairman of the National-level Task Force to monitor and support the implementation of RGC Policy Platform and Rectangular Strategy Phase III in the province of Kampot [Jan 2014 till to-date] * Chairman of the National Council of Standards [Sep 2013 till to-date] * Vice-Chairman of Cambodia Productivity Committee [Dec 2014 till to-date] .

About Us
Events
Media
Partners & Members
Language Editions

Privacy Policy & Terms of Service

© 2022 World Economic Forum