Kang Kyung-Wha

Minister of Foreign Affairs, Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Korea

1977, BA in Political Science and International Studies, Yonsei Univ., Korea. 1981, MA in Communication, Univ. of Massachusetts, USA; 1984, PhD in Communication, Univ. of Massachusetts, USA. Dec. 1976, Producer, English Service Division, Radio Korea, Korean Broadcasting System; Sep. 1983, Associate Professor, Department of Communications, Cleveland State Univ., USA; Jun. 1990, Secretary for International Relations, Office of the Speakers, National Assembly; Mar. 1994, Associate Professor, Department of English Language and Literature, Sejong Univ.; Feb. 1999, Senior Adviser and Principal Speechwriter to the Foreign Minister and Principal Interpreter to the President of Korea; Aug. 2004, Minister, Permanent Mission of Korea to the United Nations; Jul. 2005, Director-General, International Organizations, MOFAT; Oct. 2006, Ambassador-at-Large for Global Affairs, MOFAT; Jan. 2007, Deputy High Commissioner, Office of the United Nations High Commissioner for Human Rights; Apr. 2013, Deputy Emergency Relief Coordinator and Assistant Secretary-General, United Nations Office for the Coordination of Humanitarian Affairs; Oct. 2016, Chief, Transition Team of the 9th United Nations Secretary-General (Under-Secretary-General). Since June 2017, Minister of Foreign Affairs.